Jeszcze dziwniejsze rzeczy

DSC07955

Pracuję właśnie nad kontynuacją Nocy sztyletników, czyli nad nową powieścią kryminalną osadzoną w XIX wieku. Akcja przenosi się w niej z Londynu do innej znanej metropolii (na zdjęciu). Utknąwszy przy jednym z wątków, zacząłem gorączkowo poszukiwać materiałów źródłowych i historycznych relacji. Wypatrzyłem książkę, która niezwykle odpowiadała interesującemu mnie zagadnieniu. Niestety: nigdy nie doczekała się polskiego wydania. Na dodatek, gdybym chciał sprowadzić jej angielską wersję z zagranicy, czas oczekiwania wynosi aż trzy tygodnie. A tymczasem robota pali mi się w rękach, bohaterowie książki chcą działać!

Zdesperowany zajrzałem na portal w.bibliotece.pl, zawierający wyczerpujące dane o zasobach bibliotek w Polsce. Tliła się we mnie nadzieja, że poszukiwana książka jest w jakiejś placówce w Warszawie. Może nawet na Mokotowie, gdzie lata temu przeniosłem się z rodzinnego Ełku…

Wpisałem poszukiwany tytuł.
A potem nie mogłem uwierzyć własnym oczom.
Jest w polskich bibliotekach jeden egzemplarz. Jeden jedyny.
W Ełku. W bibliotece miejskiej, do której chadzałem jako dziecko.

Kiedy opowiedziałem o tym znajomym, próbowali racjonalnie wytłumaczyć całą historię. Może jako chłopiec widziałem przypadkiem tę książkę na półkach, mój mózg to zakodował i nagle wygarnął z zakamarków pamięci? Nic z tego. Poszukiwanego dzieła wtedy jeszcze nie było w ełckiej bibliotece, a sama placówka znajdowała się w innym budynku. Potem nie odwiedzałem jej przez ćwierć wieku, nie mogłem więc wypatrzyć książki przypadkowo, już jako dorosły.

Oczywiście da się to wszystko wytłumaczyć „zbiegiem okoliczności”. Szkoda, że nie udało mi się nigdy takim „zbiegiem okoliczności” wygrać w totka ani dostać w kartach pikowego pokera. Ciekawe, czy prawdopodobieństwo było mniejsze.

To są dopiero dziwne rzeczy. A może takie rzeczy tylko w Ełku? Może nie przypadkiem sławetna Majka Jeżowska śpiewała w 1986 roku (w którym dzieje się akcja Czasu mocy, czyli mojej ostatnio wydanej, ełckiej powieści), że „Haiti może się zdarzyć na drodze do Ełku”?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s