Wielkie i małe sekrety starożytności

DSC07477

Są zagadki historii, o jakich słyszeliśmy już w szkole i o których pisano od wieków. Weźmy na przykład Aleksandra Wielkiego. Czy kiedykolwiek naukowcy będą pewni przyczyn jego śmierci? Czy też zgon Aleksandra na zawsze już otoczą rozmaite teorie spiskowe, podobnie jak w przypadku okoliczności zamachu na jego ojca – Filipa II Macedońskiego?

Są też sekrety mniej znane, między innymi te dotyczące niektórych obyczajów panujących w starożytnej Grecji. Nie o wszystkich bowiem autorzy z epoki rozpisywali się tak, jak o Aleksandrze. Niewiele wiemy  na przykład o starożytnych misteriach, ceremoniach religijnych przeznaczonych tylko dla wtajemniczonych – w tym o tzw. misteriach eleuzyjskich, choć odprawiano je przez prawie dwa tysiące lat!

A co z obrzędami inicjacyjnymi, a więc z czymś kluczowym dla życia młodych ludzi wchodzących w dorosłość? Dla przykładu: ze służbą młodych Atenek jako „niedźwiedzic” w sanktuarium Artemidy w Brauron. Po co w ogóle dziewczęta miały odgrywać takie role – by przejść obrzędowy etap „dzikości”, a potem się „ucywilizować”? Dlaczego na zmianę oddawały cześć bogini nago i w ubraniach? Pytania można mnożyć. A naukowcy wciąż starają się poskładać i zrozumieć posiadane informacje i tropy.

I tylko pozostaje pytanie: co jest ważniejsze? Czy więcej dałoby nam ustalenie, jak odszedł z tego świata Aleksander Wielki, czy raczej zrozumienie wiary, sposobu myślenia i ducha starożytnych? Co tu jest większym sekretem, a co mniejszym?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s