W Książu o zamachu na Statuę Wolności

20170813_111955

W weekend 11–12 sierpnia trudno o bardziej intrygującą imprezę niż VI Dolnośląski Festiwal Tajemnic na Zamku Książ. W niedzielę o 11:30 będę miał przyjemność opowiadać tam o „Zamachu na Statuę Wolności”.

30 lipca 1916 roku niemieccy sabotażyści doprowadzili do gigantycznej eksplozji magazynów amunicji na wyspie koło Nowego Jorku, a skalę tej katastrofy porównać można tylko z zamachami z 11 września 2001 r. Sprawę wyjaśniono dopiero po latach. W roku 1916 tylko podejrzewano, że stoją za nią służby niemieckie. Podejrzenie to – wraz z innymi agresywnymi poczynaniami Niemców – przyczyniło się jednak do podjęcia przez Waszyngton decyzji o przystąpieniu do I wojny światowej.

Ciekawe, że tropy w sprawie wspomnianych sabotażystów prowadzą do dwóch niemieckich agentów pochodzących z Wielkopolski. Ślady ich zamachu wciąż są widoczne – to po wybuchu z 1916 roku zakazano turystom wchodzenia na taras widokowy w zniczu Statui Wolności, którego konstrukcja została naruszona. Zaś działania sabotażowe niemieckiej siatki w USA miały swoją kontynuację w obliczu II wojny światowej. Wiąże się z nimi sprawa tajemniczego amerykańskiego depozytu złota Trzeciej Rzeszy, do którego ma prowadzić przedziwny szyfr znany jako Mapa Lue.

Jednym zdaniem: wszystko, co tygrysy lubią najbardziej! Zapraszam.