Magiczny rok 1313

WC_DSC_7252

Rok 1313. Imponująca wieża w Pizie jest prawie gotowa (i już krzywa!). Państwa włoskie są skłócone, trwa wojna zwolenników cesarstwa i papiestwa. Nagle umiera cesarz Henryk VII, wpierany właśnie przez Pizę. Powstają plotki, że władcę otruto. Nie dziwią, bo papieżem jest niesławny Klemens V, który dopuścił m.in. do sfingowanego procesu templariuszy, mającego na celu zagarnięcie skarbca rycerzy zakonnych. Intrygi są zaś na porządku dziennym, o czym zaświadczy po latach Boccaccio (autor skandalizującego Dekameronu), który właśnie w 1313 roku przychodzi na świat w Certaldo, między Pizą a Florencją.

A co na naszym polskim podwórku? Rozbity na dzielnice kraj próbuje zjednoczyć Władysław Łokietek. Idzie mu to z wielkimi problemami, właśnie uporał się z buntem mieszczan w Krakowie. To wówczas najważniejsze miasto w Polsce. O Warszawie w 1313 roku mało kto słyszał – pojawia się dopiero pierwsza o niej wzmianka. Cała Polska jest wtedy krajem na obrzeżach chrześcijańskiej Europy. A i sama Europa jest wymęczona wojnami, skłócona i wystraszona: wszyscy pamiętają o zagrożeniu ze strony Maurów, mameluków, Turków i Mongołów.

Prawdę mówiąc, historia mogła się wówczas potoczyć zupełnie inaczej. Wystarczyło, żeby najbogatszy człowiek ówczesnego świata – władca z Afryki! – kontynuował wyprawy przez ocean. Kto wie, czy Europa nie stałaby się wówczas skansenem, a kolonialne imperia założyłby ktoś zupełnie inny. To wszystko nakreślam w artykule w najnowszym Przekroju (nr 1/2018), który lada dzień trafi do kiosków.  Polecam też starsze materiały, dostępne na stronie internetowej kwartalnika!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s